Св. Димитрија (Црнобуки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Св. Димитрија
Св. Димитрија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Димитрија
Св. Димитрија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°7′27″N 21°19′23″E / 41.12417°СГШ 21.32306°ИГД / 41.12417; 21.32306Координати: 41°7′27″N 21°19′23″E / 41.12417°СГШ 21.32306°ИГД / 41.12417; 21.32306
Основни податоци
Име Св. Димитрија
Место Црнобуки
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Димитрија — археолошки локалитет во битолското село Црнобуки. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во селската црква „Св. Димитриј“ која е изградена во 1866 година и како чесна трпеза е поставен дел од мермерно стапало, а пред влезот во црквата има мермерен столб. Надвор од селската црква, во чешмата е вѕидана мермерна шишарка од надгробен споменик. Не се знае од каде се донесени овие сполии.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678