На Тумба (Оптичари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
На Тумба
На Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
На Тумба
На Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°59′10″N 21°25′15″E / 40.98611°СГШ 21.42083°ИГД / 40.98611; 21.42083Координати: 40°59′10″N 21°25′15″E / 40.98611°СГШ 21.42083°ИГД / 40.98611; 21.42083
Основни податоци
Име На Тумба
Место Оптичари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

На Тумба — археолошки локалитет во битолското село Оптичари. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на околу 1 km источно од селото, во непосредната близина на Црна Река, каде има височинка со димензии од 120 x 160 m во основата и височина од околу 2,5 m. По површината се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови, куќен лепеж, камени и кремени орудија. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678