Градиште (Црнобуки)

Координати: 41°7′27″N 21°19′23″E / 41.12417° СГШ; 21.32306° ИГД / 41.12417; 21.32306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Карта

Местоположба 41°7′27″N 21°19′23″E / 41.12417° СГШ; 21.32306° ИГД / 41.12417; 21.32306
Основни податоци
Место Црнобуки
Општина Битола
Тип

 населба


Период хеленистичко време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште — археолошко наоѓалиште во битолското село Црнобуки. Претставува утврдена населба од хеленистичко и доцноантичко време. Се наошѓа на високо место крај селото. Та тоа место во минатото мештаните пронаоѓале стари монети, ќупови и кружни темели.[1]

Археологот Иван Микулчиќ претпоставува дека се работи за градот Персеида, престолнина на последниот древномакедонски крал Персеј.[2] Меѓутоа, ова не е потврдено, и се смета дека можно е да се работи за градот Линк, кој е доста постар.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. „Македонскиот антички град Персеида – Градот на кралот Персеј кај селото Црнобуки, Битолско“. 23 септември 2018. Посетено на 4 јануари 2024.
  3. Creative Production, Битолско Црнобуки (Линк или Персеида), Посетено на 4 јануари 2024, YouTube
  4. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678