Св. Атанас (Оптичари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Св. Атанас
Св. Атанас is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Атанас
Св. Атанас
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°59′10″N 21°25′15″E / 40.98611°СГШ 21.42083°ИГД / 40.98611; 21.42083Координати: 40°59′10″N 21°25′15″E / 40.98611°СГШ 21.42083°ИГД / 40.98611; 21.42083
Основни податоци
Име Св. Атанас
Место Оптичари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Атанас — археолошки локалитет во битолското село Оптичари. Локалитетот поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа .во Долно Маало. Камените наоди селаните ги искористиле за градење на селската задруга. Биле откопувани и гробови каде според мештаните имало колеми „кокали“ (коски). Наводите на мештаните и самиот топоним укажува дека се работи за црква и некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. 2,0 2,1 2,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069