Крс (Лисолај)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крс
археолошко наоѓалиште
Крс is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крс
Крс
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°8′54″N 21°18′7″E / 41.14833° СГШ; 21.30194° ИГД / 41.14833; 21.30194Координати: 41°8′54″N 21°18′7″E / 41.14833° СГШ; 21.30194° ИГД / 41.14833; 21.30194
Основни податоци
Име Крс
Место Лисолај
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крс — археолошки локалитет во битолското село Лисолај. Локалитетот претставува некропола од римско време. Се наоѓа северно од селото, каде според искази на мештаните таму се наоѓале римски гробишта. Била ископана една мермерна плоча и официјално не е истражен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069