Гулев Рид (Црнобуки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гулев Рид
археолошко наоѓалиште
Гулев Рид is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гулев Рид
Гулев Рид
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°7′27″N 21°19′23″E / 41.12417° СГШ; 21.32306° ИГД / 41.12417; 21.32306Координати: 41°7′27″N 21°19′23″E / 41.12417° СГШ; 21.32306° ИГД / 41.12417; 21.32306
Основни податоци
Име Гулев Рид
Место Црнобуки
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гулев Рид — археолошки локалитет во битолското село Црнобуки. Локалитетот претставува населба од римско време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678