Калуѓери (Лопатица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Калуѓери
Калуѓери is located in Археолошки локалитет во Македонија
Калуѓери
Калуѓери
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°9′33″N 21°15′14″E / 41.15917°СГШ 21.25389°ИГД / 41.15917; 21.25389Координати: 41°9′33″N 21°15′14″E / 41.15917°СГШ 21.25389°ИГД / 41.15917; 21.25389
Основни податоци
Име Калуѓери
Место Лопатица
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Калуѓери — археолошки локалитет во битолското село Лопатица. Локалитетот претставува црква од среден век. Се наоѓа на околу 2 km североисточно од селото, на падините на Бигла, каде според кажувањата на жителите, имало манастир. На теренот се гледаат грамади од камења и градежен материјал, а најдена е и стрела долга 10 cm. Наодот се чува кај жител од селото.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069