Тумба (Црнобуки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Тумба
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°7′27″N 21°19′23″E / 41.12417°СГШ 21.32306°ИГД / 41.12417; 21.32306Координати: 41°7′27″N 21°19′23″E / 41.12417°СГШ 21.32306°ИГД / 41.12417; 21.32306
Основни податоци
Име Тумба
Место Црнобуки
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
енеолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба — археолошки локалитет во битолското село Црнобуки. Локалитетот претставува населба од неолитско и енеолитско време. Се наоѓа на околу 3 км источно од селото и на 150 м северно од реката Шемница. Има кружна основа со пречник од околу 150 м и височина од 4-4,5 м. Населбата е делумно оштетена од експлозиите на собраната муниција од Првата светска војна. Во 1974 година се извршени сондажни археолошки ископувања при што се констатирани 4 хоризонти на живеење, а откриен е и богат археолошки материјал: керамички садови, култни предмети и орудија од камен, кремен и коска.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678