Во Селото (Драгожани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Во Селото
Во Селото се наоѓа во местоположба во рамките на Македонија
Во Селото
Во Селото
(местоположба во рамките на Македонија)
Местоположба 41°06′38″ СГШ 21°17′34″ ИГД / 
Основни податоци
Име Во Селото
Место Драгожани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Во Селото или Ледиње — археолошки локалитет во битолското село Драгожани. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа во самото село, на мала височинка каде има остатоци од некропола. Гробовите се покриени со монолитни камени плочи долги 2 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069