Попова Нива (Маловиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Попова Нива
археолошко наоѓалиште
Попова Нива is located in Археолошки локалитет во Македонија
Попова Нива
Попова Нива
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′59″N 21°7′50″E / 41.03306° СГШ; 21.13056° ИГД / 41.03306; 21.13056Координати: 41°1′59″N 21°7′50″E / 41.03306° СГШ; 21.13056° ИГД / 41.03306; 21.13056
Основни податоци
Име Попова Нива
Место Маловиште
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Попова Нива — археолошки локалитет во битолското село Маловиште. Локалитетот претставува населба од среден век. Се наоѓа во непосредната близина на шталите, оддалечени 1,5 km југозападно од селото Кажани, десно од патот за селото Маловиште, каде при обработувањето на земјата биле откриени темели од ѕидови, а по површината се среќаваат фрагменти од тули, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069