Ограѓе (Дихово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Ограѓе
Ограѓе is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ограѓе
Ограѓе
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′3″N 21°15′50″E / 41.05083°СГШ 21.26389°ИГД / 41.05083; 21.26389Координати: 41°3′3″N 21°15′50″E / 41.05083°СГШ 21.26389°ИГД / 41.05083; 21.26389
Основни податоци
Име Ограѓе
Место Дихово
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ограѓе — археолошки локалитет во битолското село Дихово. Локалитетот претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа на околу 500 m источно од задружниот дом, каде бил откриен гроб ѕидан од тули поврзани со варов малтер. Исто така биле откриени и ѕидови градени од кршен камен и варов малтер. По површината на теренот се среќаваат фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069