Долна Црква (Стрежево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Долна Црква
Долна Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Долна Црква
Долна Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°8′12″N 21°11′16″E / 41.13667°СГШ 21.18778°ИГД / 41.13667; 21.18778Координати: 41°8′12″N 21°11′16″E / 41.13667°СГШ 21.18778°ИГД / 41.13667; 21.18778
Основни податоци
Име Долна Црква
Место Стрежево
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Долна Црква или Црквиште — археолошки локалитет во битолското село Стрежево. Локалитетот претставува црква и некропола од непознат период поради неистраженоста на истиот. Се наоѓа веднаш под селото каде во минатото биле видливи остатоци од црква со гробови околу неа.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069