Тумба (Кукуречани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′44″N 21°19′32″E / 41.09556° СГШ; 21.32556° ИГД / 41.09556; 21.32556Координати: 41°5′44″N 21°19′32″E / 41.09556° СГШ; 21.32556° ИГД / 41.09556; 21.32556
Основни податоци
Име Тумба
Место Кукуречани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба — археолошки локалитет во битолското село Кукуречани. Локалитетот претставува населба од неолитско и римско време . Се наоѓа источно од селото, на левата страна од патот за селото Карамани, кај месноста Средни Ливади, каде се издига блага височинка што доминира над околниот терен. Овде, при земјоделските работи жителите пронаоѓале куќен лепеж, покривни ќерамиди и множество фрагменти од неолитски и римски керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069