Буковски Манастир (Буково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е статија за археолошки локалитет. За истоимениот манастир видете тука
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Буковски Манастир
Буковски Манастир is located in Археолошки локалитет во Македонија
Буковски Манастир
Буковски Манастир
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°59′40″N 21°19′59″E / 40.99444°СГШ 21.33306°ИГД / 40.99444; 21.33306Координати: 40°59′40″N 21°19′59″E / 40.99444°СГШ 21.33306°ИГД / 40.99444; 21.33306
Основни податоци
Име Буковски Манастир
Место Буково
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“
Буковски манастир, црква „Свето Преображение“, Битолско

Буковски Манастир — археолошки локалитет во битолското село Буково. Локалитетот претставува базилика од старохристијанско време. Се наоѓа во дворното место на Буковскиот манастир, каде има повеќе мермерни споменици, и тоа: фрагмент од стебло на столб, прозорско мено вградено во конакот, мермерна база и помало мермерно столпче. Веројатно на оваа локација се наоѓала старохристијанска базилика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069