Тумба (Кременица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Тумба
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°55′25″N 21°27′30″E / 40.92361°СГШ 21.45833°ИГД / 40.92361; 21.45833Координати: 40°55′25″N 21°27′30″E / 40.92361°СГШ 21.45833°ИГД / 40.92361; 21.45833
Основни податоци
Име Тумба
Место Кременица
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба — археолошки локалитет во битолското село Кременица. Локалитетот претставува населба од неолитско време . Се наоѓа во непосредна близина на селото, но со трасирањето на пругата Битола-Лерин тумбата е пресечена на две половини. По површината има фрагменти од керамички садови. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 2,2 Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678