Вакафски Ледиње (Драгожани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вакафски Ледиње
археолошко наоѓалиште
Вакафски Ледиње is located in Археолошки локалитет во Македонија
Вакафски Ледиње
Вакафски Ледиње
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′38″N 21°17′34″E / 41.11056° СГШ; 21.29278° ИГД / 41.11056; 21.29278Координати: 41°6′38″N 21°17′34″E / 41.11056° СГШ; 21.29278° ИГД / 41.11056; 21.29278
Основни податоци
Име Вакафски Ледиње
Место Драгожани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Вакафски Ледиње — археолошки локалитет во битолското село Драгожани. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа на околу 2 km западно од селото, каде според кажувањето на жителите, се вадени камења од урната црква која била долга 7-8 метри. По површината на теренот има грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069