Чагорско Кале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Чагорско Кале
Чагорско Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Чагорско Кале
Чагорско Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′2″N 21°17′51″E / 41.20056°СГШ 21.29750°ИГД / 41.20056; 21.29750Координати: 41°12′2″N 21°17′51″E / 41.20056°СГШ 21.29750°ИГД / 41.20056; 21.29750
Основни податоци
Име Чагорско Кале
Место Древеник/Чагор
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чагорско Кале — археолошки локалитет во битолското село Древеник. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа високо во планинскиот масив, на околу 5 km јужно од селото, високо во планинскиот масив се гледаат остатоци од одбранбени ѕидови, а по површината се среќаваат фрагменти од тули, ќерамиди, питоси и градежен материјал.[1] Локалитетот всушност припаѓал на историското село Чагор, но бидејќи неговиот атар се постои во денешно време, овој локалитет се води под селото Древеник.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069