Тумба во Селото (Кукуречани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба во Селото
археолошко наоѓалиште
Тумба во Селото is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба во Селото
Тумба во Селото
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′44″N 21°19′32″E / 41.09556° СГШ; 21.32556° ИГД / 41.09556; 21.32556Координати: 41°5′44″N 21°19′32″E / 41.09556° СГШ; 21.32556° ИГД / 41.09556; 21.32556
Основни податоци
Име Тумба во Селото
Место Кукуречани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период неолитско време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба во Селото — археолошки локалитет во битолското село Кукуречани. Локалитетот претставува населба од неолитско време и некропола од среден век . Се наоѓа во центарот на селото, на местото на Домот. Во времето на неговата изградба таа е целосно уништена и, според информациите од селаните, биле исфрлени парчиња од куќен лепеж, многубројни фрагменти од керамички садови и биле растурени повеќе гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069