Долни Леоник (Лопатица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Долни Леоник
Долни Леоник is located in Археолошки локалитет во Македонија
Долни Леоник
Долни Леоник
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°9′33″N 21°15′14″E / 41.15917°СГШ 21.25389°ИГД / 41.15917; 21.25389Координати: 41°9′33″N 21°15′14″E / 41.15917°СГШ 21.25389°ИГД / 41.15917; 21.25389
Основни податоци
Име Долни Леоник
Место Лопатица
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Долни Леоник — археолошки локалитет во битолското село Лопатица. Локалитетот претставува црква од среден век. Се наоѓа на околу 1 km југозападно од селото, каде има грамада од градежен камен. Според преданијата, на ова место имало манастир со црква „Св. Пантелеј“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069