Кале (Ѓавато)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Кале
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°4′50″N 21°8′18″E / 41.08056°СГШ 21.13833°ИГД / 41.08056; 21.13833Координати: 41°4′50″N 21°8′18″E / 41.08056°СГШ 21.13833°ИГД / 41.08056; 21.13833
Основни податоци
Име Кале
Место Ѓавато
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале — археолошки локалитет во битолското село Ѓавато. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 3-4 km западно од селото, каде се среќаваат траги од одбранбен ѕид од кале кое најверојатно било дел од одбранбениот систем што го обезбедувал преминот и е во непосредна врска со тврдините кај селата Доленци, Лера и Стрежево.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069