Св. Петка (Долно Оризари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Св. Петка
Св. Петка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Петка
Св. Петка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′1″N 21°22′45″E / 41.05028°СГШ 21.37917°ИГД / 41.05028; 21.37917Координати: 41°3′1″N 21°22′45″E / 41.05028°СГШ 21.37917°ИГД / 41.05028; 21.37917
Основни податоци
Име Св. Петка
Место Долно Оризари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Петка е археолошки локалитет во битолското село Долно Оризари. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа на месност што се почитува како вакафска, а водата од изворот како лековита. Денес на ова место е подигната новата црква „Св. Петка“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069