Црква „Св. Петка“ - Долно Оризари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Долно Оризари 2.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Местоположба
Координати 41°02′55.4″N 21°22′37″E / 41.048722° N; 21.37694° E / 41.048722; 21.37694Координати: 41°02′55.4″N 21°22′37″E / 41.048722° N; 21.37694° E / 41.048722; 21.37694
Населено место Долно Оризари
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Завршено 1930
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Николацрква во селото Долно Оризари, Битолско. Сместена во јужниот дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Од натписните плочи до влезот на црквата се забележува дека истата била изградена во 1930 година. Познато е дека била подигната на темели од 1860 година.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Влезот се наоѓа на јужната страна, а од неговата десна страна има две натписни плочи со податоци за годината на изградба на црквата и лицата заслужни за нејзината изградба, како и врамена црно-бела икона на Света Петка. Внатрешноста не е зографисана и нема иконостас, а наместо тоа има закачени икони со различна големина пред олтарот.

Дворот на црквата е ограден со метална ограда и во него се сместени камбанаријата и помошен објект. Камбанаријата е со квадратна основа и се издига над помошниот објект.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Долно Оризари“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]