Тумба (Лажец)

Координати: 40°55′00″N 21°23′00″E / 40.91667° СГШ; 21.38333° ИГД / 40.91667; 21.38333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба

Карта

Местоположба 40°55′00″N 21°23′00″E / 40.91667° СГШ; 21.38333° ИГД / 40.91667; 21.38333
Основни податоци
Место Лажец
Општина Битола
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во битолското село Лажец. Претставува населба од неолитско време . Се наоѓа на североисточната периферија на селото, во ливадите покрај брегот на Лажовска Река. Делумно е оштетена при копање на ровови и скривници во времето на Првата светска војна, па така во основата има пречник од 40 × 40 м и височина од 2,20 м. На површината се гледаат фрагменти од керамички садови и куќен лепеж.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069