Кале (Древеник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Кале
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′2″N 21°17′51″E / 41.20056°СГШ 21.29750°ИГД / 41.20056; 21.29750Координати: 41°12′2″N 21°17′51″E / 41.20056°СГШ 21.29750°ИГД / 41.20056; 21.29750
Основни податоци
Име Кале
Место Древеник
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале (месно: Каља[1]) — археолошки наоѓалиште во битолското село Древеник. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа високо во планинскиот масив Древеник, на околу 5 км северно од селото. Видливи се остатоци од одбранбен ѕид, а по површината се среќаваат грамади од градежен материјал.[2] Мештаните во монатото на местото често пронаоѓале остатоци од ѕидови и ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069