Крклино (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Крклино
Крклино is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крклино
Крклино
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°4′26″N 21°19′44″E / 41.07389° СГШ; 21.32889° ИГД / 41.07389; 21.32889Координати: 41°4′26″N 21°19′44″E / 41.07389° СГШ; 21.32889° ИГД / 41.07389; 21.32889
Основни податоци
Име Крклино
Место Крклино
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крклино — археолошки локалитет во битолското село Крклино. Локалитетот претставува осамен наод од железно време . Во 1957 година од претпријатието „Отпад“ во Битола бил откупен меч од бронза од типот „Ербенхеин“, кој потекнувал од непознато наоѓалиште во атарот на селото.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069