Арапски Гробишта (Габалавци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Арапски Гробишта
Арапски Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Арапски Гробишта
Арапски Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°8′3″N 21°14′27″E / 41.13417°СГШ 21.24083°ИГД / 41.13417; 21.24083Координати: 41°8′3″N 21°14′27″E / 41.13417°СГШ 21.24083°ИГД / 41.13417; 21.24083
Основни податоци
Име Арапски Гробишта
Место Габалавци
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Арапски Гробишта — археолошки локалитет во битолското село Габалавци. Локалитетот поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа на југоисточната страна од селото, покрај селото Секирани, каде се познаваат надгробни плочи. Денес месноста е доста зарасната.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678