Маркова Кула (Маловиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Маркова Кула
Маркова Кула is located in Археолошки локалитет во Македонија
Маркова Кула
Маркова Кула
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′59″N 21°7′50″E / 41.03306°СГШ 21.13056°ИГД / 41.03306; 21.13056Координати: 41°1′59″N 21°7′50″E / 41.03306°СГШ 21.13056°ИГД / 41.03306; 21.13056
Основни податоци
Име Маркова Кула
Место Маловиште
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Маркова Кула — археолошки локалитет во битолското село Маловиште. Локалитетот претставува населба од железно време. Се наоѓа на околу 3 km северозападно од селото, на рамнината на стрмниот рид Вртешка на 1422 m н.м. во падините на Пелистер, каде се гледаат остатоци од помала утврдена населба, а по површината фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069