Трновски Лозја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Трновски Лозја
Трновски Лозја се наоѓа во местоположба во рамките на Македонија
Трновски Лозја
Трновски Лозја
(местоположба во рамките на Македонија)
Местоположба 41°02′38″ СГШ 21°15′00″ ИГД / 
Основни податоци
Име Трновски Лозја
Место Трново
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Трновски Лозја — археолошки локалитет во битолското село Трново. Локалитетот претставува некропола од римско време. Се наоѓа западно од живинарската фарма „Јонче Георгиевски“, каде според кажувањето на жителите, биле откриени гробови градени од четвртести римски тули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069