Прогон (Букри)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Прогон
Прогон is located in Археолошки локалитет во Македонија
Прогон
Прогон
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°56′51″N 21°30′21″E / 40.94750°СГШ 21.50583°ИГД / 40.94750; 21.50583Координати: 40°56′51″N 21°30′21″E / 40.94750°СГШ 21.50583°ИГД / 40.94750; 21.50583
Основни податоци
Име Прогон
Место Букри
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Прогон — археолошки локалитет во битолското историско село Букри. Локалитетот претставува некропола од железно време. Се наоѓа на околу 200 m северозападно од селото, на гребен издолжен во правец североисток-југозапад, каде трактористите од ЗИК „Пелагонија“, уште во далечната 1953 година, со орање откриле гробови градени од камени плочи - тип циста и во нив голем број керамички садови, како и еден шлем од бронза. Во 1954 година Народниот музеј од Битола извршил заштитни ископувања.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069