Сакојци (Долно Оризари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сакојци is located in Македонија
Сакојци
Местоположба на Сакојци во Македонија
Местоположба 41°3′1″N 21°22′45″E / 41.05028° СГШ; 21.37917° ИГД / 41.05028; 21.37917Координати: 41°3′1″N 21°22′45″E / 41.05028° СГШ; 21.37917° ИГД / 41.05028; 21.37917
Основни податоци
Место Долно Оризари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Сакојциархеолошко наоѓалиште во битолското село Долно Оризари.

Претставува населба од неолитско време . Ова наоѓалиште се наоѓа на 1,3 км источно од Долно Оризари и претставува мало издигнување кое можеби некогаш било дел од тумба. И на него се вршат константно земјоделски активности што веројатно придонело за неговата сегашна состојба. Ниската тумба е оштетена од патот кој води кон Драгор, но и од меѓата со густа вегетација на нејзината јужна страна. Од тие причини не можело да се определи нејзината точна форма, ниту пак да се измери нејзината зафатнина. На површината доминира рецентна керамика, но во многу помала мера се забележуваат и фрагменти кои можат да се окаректиризираат како антички и предисториски.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]