Грамаѓе (Крстоар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Грамаѓе
Грамаѓе is located in Археолошки локалитет во Македонија
Грамаѓе
Грамаѓе
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′59″N 21°21′0″E / 40.98306°СГШ 21.35000°ИГД / 40.98306; 21.35000Координати: 40°58′59″N 21°21′0″E / 40.98306°СГШ 21.35000°ИГД / 40.98306; 21.35000
Основни податоци
Име Грамаѓе
Место Крстоар
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Грамаѓе — археолошки локалитет во битолското село Крстоар. Локалитетот претставува населба од среден век . Се наоѓа на границата на атарите меѓу селата Крстоар и Бистрица, каде при обработувањето на земјата се откриени остатоци од темели на куќи градени од камен и кал. По површината се среќаваат фрагменти од питоси, керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069