Тумба (Карамани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Тумба
Тумба се наоѓа во местоположба во рамките на Македонија
Тумба
Тумба
(местоположба во рамките на Македонија)
Местоположба 41°03′52″ СГШ 21°23′38″ ИГД / 
Основни податоци
Име Тумба
Место Карамани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
енеолитско време
бронзено време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба — археолошки локалитет во битолското село Карамани. Локалитетот претставува населба од неолитско, енеолитско и бронзено време . Се наоѓа на околу 1,5 km источно од селото и на околу 2 km јужно од селото Трн, покрај десниот брег на реката Драгор. Во основата има пречник од околу 250 m и зачувана височина од 6 m. Тумбата е делумно оштетена уште во Првата светска војна со копање на војнички ровови и бункери. Во археолошката литература е позната од 1938 година со рекогносцирањата што ги извршил W. A. Heurtley[1]. По површината на тумбата се среќаваат множество фрагменти од керамички садови и орудија од камен и кремен. Во текот на 1974 година се извршени археолошки ископувања при што е констатирана повеќеслојна стратиграфија со 4 хоризонти на живеење, од кои два неолитски и по еден од енеолитското и ранобронзеното време. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Prehistoric Macedonia W. A. Heurtley: Prehistoric Macedonia. An archaeological reconnaissance of Greek Macedonia (west of the Struma) in the Neolithic, Bronze, and Early Iron Ages. Pp. xxviii+ 276; 1 map, 112 figures, 24 plates. Cambridge: University Press, 1939. Cloth, 63s
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069