Тумба (Карамани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Тумба
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′52″N 21°23′38″E / 41.06444°СГШ 21.39389°ИГД / 41.06444; 21.39389Координати: 41°3′52″N 21°23′38″E / 41.06444°СГШ 21.39389°ИГД / 41.06444; 21.39389
Основни податоци
Име Тумба
Место Карамани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
енеолитско време
бронзено време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба — археолошки локалитет во битолското село Карамани. Локалитетот претставува населба од неолитско, енеолитско и бронзено време . Се наоѓа на околу 1,5 km источно од селото и на околу 2 km јужно од селото Трн, покрај десниот брег на реката Драгор. Во основата има пречник од околу 250 m и зачувана височина од 6 m. Тумбата е делумно оштетена уште во Првата светска војна со копање на војнички ровови и бункери. Во археолошката литература е позната од 1938 година со рекогносцирањата што ги извршил W. A. Heurtley[1]. По површината на тумбата се среќаваат множество фрагменти од керамички садови и орудија од камен и кремен. Во текот на 1974 година се извршени археолошки ископувања при што е констатирана повеќеслојна стратиграфија со 4 хоризонти на живеење, од кои два неолитски и по еден од енеолитското и ранобронзеното време. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Prehistoric Macedonia W. A. Heurtley: Prehistoric Macedonia. An archaeological reconnaissance of Greek Macedonia (west of the Struma) in the Neolithic, Bronze, and Early Iron Ages. Pp. xxviii+ 276; 1 map, 112 figures, 24 plates. Cambridge: University Press, 1939. Cloth, 63s
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069