Дабје (Драгожани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дабички
археолошко наоѓалиште
Дабички is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дабички
Дабички
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′38″N 21°17′34″E / 41.11056° СГШ; 21.29278° ИГД / 41.11056; 21.29278Координати: 41°6′38″N 21°17′34″E / 41.11056° СГШ; 21.29278° ИГД / 41.11056; 21.29278
Основни податоци
Име Дабички
Место Драгожани
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дабички — археолошки локалитет во битолското село Драгожани. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на 3,5 km југоисточно од селото, каде се гледаат гробови покриени со камени плочи, со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069