Манастирска Црква (Ротино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Манастирска Црква
Манастирска Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастирска Црква
Манастирска Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′25″N 21°12′42″E / 41.05694°СГШ 21.21167°ИГД / 41.05694; 21.21167Координати: 41°3′25″N 21°12′42″E / 41.05694°СГШ 21.21167°ИГД / 41.05694; 21.21167
Основни податоци
Име Манастирска Црква
Место Ротино
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастирска Црква или Св. Илија — археолошки локалитет во битолското село Ротино. Локалитетот претставува населба од среден век. Се наоѓа на 200-300 m јужно од селото во дворот на Ротинскиот манастир, каде според жителите, во месноста Мала Корија при обработувањето на земјата се забележани темели од стари објекти. Во поново време овде е изградена црквата „Св. Илија“ врз темели од стар објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069