Букришки Вис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Букришки Вис
Букришки Вис is located in Археолошки локалитет во Македонија
Букришки Вис
Букришки Вис
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°56′51″N 21°30′21″E / 40.94750°СГШ 21.50583°ИГД / 40.94750; 21.50583Координати: 40°56′51″N 21°30′21″E / 40.94750°СГШ 21.50583°ИГД / 40.94750; 21.50583
Основни податоци
Име Букришки Вис
Место Букри
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Букришки Вис — археолошки локалитет во битолското историско село Букри. Локалитетот претставува некропола од железно време. Се наоѓа на околу 2 km источно од селото, на источната падина на Букрички Вис, каде во 1917 година, во времето на Првата светска војна, бил откопан гроб со конструкција од камени плочи - тип циста, со богати прилози (накит од бронза и еден керамички сад). Наодите се чуваат во Народниот музеј во Софија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069