Бресје (Логоварди)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бресје
археолошко наоѓалиште
Бресје is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бресје
Бресје
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′46″N 21°24′41″E / 41.02944° СГШ; 21.41139° ИГД / 41.02944; 21.41139Координати: 41°1′46″N 21°24′41″E / 41.02944° СГШ; 21.41139° ИГД / 41.02944; 21.41139
Основни податоци
Име Бресје
Место Логоварди
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бресје — археолошки локалитет во битолското село Логоварди. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на 1,5 km источно од селото, во непосредната близина на Црна Река. Има облик на тумба, со димензии во основата од 70 x 50 m и зачувана височина од 2 - 2,5 m. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и куќен лепеж.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678