Дабички Пат (Логоварди)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Дабички Пат
Дабички Пат is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дабички Пат
Дабички Пат
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′46″N 21°24′41″E / 41.02944°СГШ 21.41139°ИГД / 41.02944; 21.41139Координати: 41°1′46″N 21°24′41″E / 41.02944°СГШ 21.41139°ИГД / 41.02944; 21.41139
Основни податоци
Име Дабички Пат
Место Логоварди
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дабички Пат или Гробишта — археолошки локалитет во битолското село Логоварди. Локалитетот претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа во месноста Ориѓанка и лежи во западниот дел на селото. Според искази на мештаните, тие при орањето откривале римско монети, гробови и питоси. Локалитетот е неистражен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. 2,0 2,1 2,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069