Мулојца (Кравари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мулојца


Местоположба 40°58′59″N 21°22′0″E / 40.98306° СГШ; 21.36667° ИГД / 40.98306; 21.36667Координати: 40°58′59″N 21°22′0″E / 40.98306° СГШ; 21.36667° ИГД / 40.98306; 21.36667
Основни податоци
Место Кравари
Општина Битола
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Мулојцаархеолошко наоѓалиште во битолското село Кравари. Претставува населба од неолитско време . Веднаш до „Тумба“, на 100m северозападно од неа, се наоѓа друг предисториско наоѓалиште со сличен облик и висина. Тој не е оштетен, освен делумно на врвот, кадешто се врши константна обработка на нивите.

На него е присутно големо количество на керамика од бронзено време, но и таква која може да се окарактиризира како рецентна. Со оглед на материјалот од површинските слоеви, може да се смета дека ова наоѓалиште е помлад од „Тумба“ и веројатно бил подигнат подоцна. Засега останува нејасно дали тој содржи и неолитски слоеви, што е вообичаено обележје за енеолитските и бронзенодобните тумби во Пелагонија.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]