Тумба в Село (Поешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба в Село
археолошко наоѓалиште
Тумба в Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба в Село
Тумба в Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°0′57″N 21°23′3″E / 41.01583° СГШ; 21.38417° ИГД / 41.01583; 21.38417Координати: 41°0′57″N 21°23′3″E / 41.01583° СГШ; 21.38417° ИГД / 41.01583; 21.38417
Основни податоци
Име Тумба в Село
Место Поешево
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период бронзено време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба в Село — археолошки локалитет во битолското село Поешево. Локалитетот претставува населба од бронзено време. Се наоѓа во самото село, во непосредната близина на раскрсницата, каде се издига тумба оштетена од сите страни, висока околу 3 метри. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678