Врчва (Крклино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Врчва
Врчва is located in Археолошки локалитет во Македонија
Врчва
Врчва
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°4′26″N 21°19′44″E / 41.07389°СГШ 21.32889°ИГД / 41.07389; 21.32889Координати: 41°4′26″N 21°19′44″E / 41.07389°СГШ 21.32889°ИГД / 41.07389; 21.32889
Основни податоци
Име Врчва
Место Крклино
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Врчва — археолошки локалитет во битолското село Крклино. Локалитетот претставува населба од среден век . Се наоѓа кај селската трафостаница, на неговата југоисточна периферија. Според искази на локален жител, тој при обработувањето на земјата открил питоси, рачна мелница, ќерамиди, фрагменти од керамички садови, како и темели од ѕидови ѕидани од камен и кал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069