Црквиште (Црнобуки)

Координати: 41°7′27″N 21°19′23″E / 41.12417° СГШ; 21.32306° ИГД / 41.12417; 21.32306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште

Карта

Местоположба 41°7′27″N 21°19′23″E / 41.12417° СГШ; 21.32306° ИГД / 41.12417; 21.32306
Основни податоци
Место Црнобуки
Општина Битола
Тип

 неопределено


Период непознат период
Портал „Археологија“

Црквиште — археолошко наоѓалиште во битолското село Црнобуки. Поради неситраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа во ливадите јужно од селото од десната страна на реката Шемница. Во минатото биле видливи темели на објект и делови од гробови. Најверојатно се работи за црква со гробови околу неа.[1]

Поврзано[2][уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069