Кале (Доленци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′2″N 21°9′18″E / 41.08389° СГШ; 21.15500° ИГД / 41.08389; 21.15500Координати: 41°5′2″N 21°9′18″E / 41.08389° СГШ; 21.15500° ИГД / 41.08389; 21.15500
Основни податоци
Име Кале
Место Доленци
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале — археолошки локалитет во битолското село Доленци. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 500 m јужно од селото, лево од патот за Кажани, на висок рид со зарамнето плато каде има остатоци од тврдина, правоаголна во основата, од која северната и јужната страна се зачувани во должина од 125 m, а источната и западната од 120 m. На срeдината на источната страна на тврдината има порта широка 3,30 m. По една мала кула имало на секој агол и по три кули на средината на секоја страна. Кулите се со полукружен облик, освен источната. Тврдината е градена од кршен камен и варов малтер. Во 1928 година археологот Никола Вулиќ извршил мали сондажни ископувања при што констатирал дека ѕидовите се зачувани во височина до два метри. При последниот увид на теренот можело да се констатира дека тврдината е доста оштетена со вадење на камен од страна на жителите.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069