Старо Село (Кравари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Старо Село
Старо Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Старо Село
Старо Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′59″N 21°22′0″E / 40.98306°СГШ 21.36667°ИГД / 40.98306; 21.36667Координати: 40°58′59″N 21°22′0″E / 40.98306°СГШ 21.36667°ИГД / 40.98306; 21.36667
Основни податоци
Име Старо Село
Место Кравари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
енеолитско време
бронзено време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Старо Село — археолошки локалитет во битолското село Кравари. Локалитетот претставува населба од неолитско, енеолитско и бронзено време . Се наоѓа на околу 800 m источно од центарот на селото, а лево од современиот пат Битола-Лерин. Има развлечена неправилна кружна основа и височина до 2 m. Во поново време во центарот на тумбата е подигната црквата „Успение на Пресвета Богородица“ со гробиштата околу неа. На источниот крај е пресечена со железничката пруга Битола-Лерин. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, а најдени се калап од камен за леење на секири и секира од бакар со едно сечило. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069