Градски Пат (Драгарино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Градски Пат
Градски Пат is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градски Пат
Градски Пат
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′2″N 21°9′18″E / 41.08389°СГШ 21.15500°ИГД / 41.08389; 21.15500Координати: 41°5′2″N 21°9′18″E / 41.08389°СГШ 21.15500°ИГД / 41.08389; 21.15500
Основни податоци
Име Градски Пат
Место Драгарино
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градски Пат или Стари Лозја — археолошки локалитет во битолското село Драгарино. Локалитетот претставува населба од хеленистичко и римско време. Се наоѓа на 300 m источно од селото. По површината на нивите има множество фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди, тули и друг градежен материјал. Оттука потекнуваат монети од бронза (Коинон Македонон), а според кажувањето на локален жител, најдени се бронзени монети од хеленистичкото време, како и белезици од бронза со краеви што завршуваат во форма на змиска глава. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069