Мала Тумба (Логоварди)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Мала Тумба
Мала Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мала Тумба
Мала Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′46″N 21°24′41″E / 41.02944°СГШ 21.41139°ИГД / 41.02944; 21.41139Координати: 41°1′46″N 21°24′41″E / 41.02944°СГШ 21.41139°ИГД / 41.02944; 21.41139
Основни податоци
Име Мала Тумба
Место Логоварди
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мала Тумба — археолошки локалитет во битолското село Логоварди. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на местото каде што е подигнат трансформаторот во селото. Во основата има пречник од 50 m и височина од 1,5 m. Со градежните работи горните слоеви се оштетени, со што се нарушени првобитниот изглед и димензии. Денес на површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, орудија од камен и сл.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678