Горно Село (Нижеполе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Горно Село
Горно Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Горно Село
Горно Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°0′39″N 21°14′44″E / 41.01083°СГШ 21.24556°ИГД / 41.01083; 21.24556Координати: 41°0′39″N 21°14′44″E / 41.01083°СГШ 21.24556°ИГД / 41.01083; 21.24556
Основни податоци
Име Горно Село
Место Нижеполе
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горно Село — археолошки локалитет во битолското село Нижеполе. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа на околу 1,5 km од селото, каде се гледаат остатоци од населба обрасната во густа вегетација.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069