Неолјани (Буково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Неолјани
Неолјани is located in Археолошки локалитет во Македонија
Неолјани
Неолјани
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°59′40″N 21°19′59″E / 40.99444°СГШ 21.33306°ИГД / 40.99444; 21.33306Координати: 40°59′40″N 21°19′59″E / 40.99444°СГШ 21.33306°ИГД / 40.99444; 21.33306
Основни податоци
Име Неолјани
Место Буково
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Неолјани — археолошки локалитет во битолското село Буково. Локалитетот претставува населба од среден век. Се наоѓа во месноста Дванаесет Кладенци, каде според кажувањето на жителите, било старото село. По површината се гледаат остатоци од населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069