Еврејски Гробишта (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Еврејски Гробишта
Еврејски Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Еврејски Гробишта
Еврејски Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′51″N 21°20′24″E / 41.03083°СГШ 21.34000°ИГД / 41.03083; 21.34000Координати: 41°1′51″N 21°20′24″E / 41.03083°СГШ 21.34000°ИГД / 41.03083; 21.34000
Основни податоци
Име Еврејски Гробишта
Место Битола
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Еврејски Гробишта — археолошки локалитет во Битола. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на 1 km североисточно од градот, во непосредната близина на еврејските гробишта, каде се наоѓа населба, во поголем дел оштетена, во која се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069