Светица (Метимир)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Светица
Светица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Светица
Светица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°8′18″N 21°8′41″E / 41.13833°СГШ 21.14472°ИГД / 41.13833; 21.14472Координати: 41°8′18″N 21°8′41″E / 41.13833°СГШ 21.14472°ИГД / 41.13833; 21.14472
Основни податоци
Име Светица
Место Метимир
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Светица — археолошки локалитет во битолското село Метимир. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа над селото, веднаш до последните селски куќи, каде се забележуваат гробово.[1] Локалитетот не е истражуван.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678