Старо Село (Облаково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Старо Село
Старо Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Старо Село
Старо Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°55′25″N 21°27′30″E / 40.92361°СГШ 21.45833°ИГД / 40.92361; 21.45833Координати: 40°55′25″N 21°27′30″E / 40.92361°СГШ 21.45833°ИГД / 40.92361; 21.45833
Основни податоци
Име Старо Село
Место Облаково
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Старо Село — археолошки локалитет во битолското село Облаково. Локалитетот поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа источно од селото, на 1500 m, каде денес на површината има ниви и шума. Во поблиското минато тука мештаните наоѓале остатоци од старини. Во близина на старите храстови дрва се забележуваат и надгробни плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678